Mini-symposia

 

 

The following sessions are proposed:

 

The following mini-symposia have been accepted:
 

MS01. Adaptive Methods, Higher Order Approximation, and Error Control
organized by: Witold Cecot, Waldemar Rachowicz and Grzegorz Zboiński

MS02. Advances in Open-Source Software for Solving Problems in Computational Mechanics
organized by: Jack S. Hale, Michal Habera, Martin Řehoř, Garth N. Wells and Andreas Zilian

MS03. Composite Structures - Modelling, Testing and Manufacturing
organized by: Lothar Kroll, Mieczysław Kuczma, Wojciech Błażejewski, Arkadiusz Denisiewicz, Tomasz Socha, Krzysztof Kula, Grzegorz Lesiuk, Michał Stosiak and Michał Barcikowski

MS04. Concrete and Concrete Structures - Modelling and Testing  
organized by: Andrzej Winnicki, Michael Kaliske, Mieczysław Kuczma, Herbert A. Mang, Jerzy Pamin and Maria A. Polak

MS05. Creativity and Innovation in Structural Design    
organized by: Bogdan Bochenek, Łukasz Jankowski, Tomasz Lewiński, Mirosław Mrzygłód and Michał Nowak

MS06. Design, Optimization and Virtual Prototyping of Lightweight Structures in Land Vehicles and Aircrafts    
organized by: Lothar Kroll, Jarosław Mamala, Mirosław W. Mrzygłód and Jacek Wydrych

MS07. Direct Methods: Methodological Progress and Engineering Applications    
organized by: Aurora Pisano, Konstantinos Spiliopoulos and Dieter Weichert

MS08. Discrete Material Modelling at Various Scales    
organized by: Rimantas Kačianauskas, Bernhard Peters, Jacek Tejchman and Jerzy Rojek

MS09. Influence of Vibrations on the Environment    
organized by: Marek S. Kozień and Józef Nizioł

MS10. Mechanisms, Machines and Robots — Theory and Applications     
organized by: Jacek Bałchanowski, Andrzej Harlecki and Marek Wojtyra

MS11. Mesh Reduction Methods    
organized by: Piotr Fedeliński, Aleksandr Linkov and Bogdan Wilczyński

MS12. Modelling and Simulation of Multiphase Flows
organized by: Jacek Pozorski, Cristian Marchioli and Maciej Marek

MS13. Multiscale Modelling of Materials and Structures    
organized by: Tadeusz Burczyński, Maciej Pietrzyk, Wacław Kuś, Łukasz Madej and Łukasz Rauch

MS14. Non-Conventional Methods for  Solid Mechanics (NMSM)    
organized by: Wojciech Sumelka, Tomasz Blaszczyk, HongGuang Sun, Jacek Leszczyński and Giuseppe Failla

MS15. Novel Euler-Lagrange Approaches for Coupling Fluid-Dynamics and Granular Media    
organized by: Dariusz Kardaś, Bernhard Peters, Izabela Wardach-Święcicka and Wojciech Sobieski

MS16. Numerical Heat and Mass Transfer    
Ewa Majchrzak, Bohdan Mochnacki and Bozidar Sarler

MS17. Numerical Modelling of Rocks and Soils    
organized by: Zenon Mróz, Stan Pietruszczak, Jerzy Podgórski and Andrzej Winnicki

MS18. Particle accelerators and thermonuclear fusion reactors​​​​​​​
organized by: Marek Stankiewicz, Tadeusz Kurtyka, Błażej Skoczeń and Dariusz Bocian

MS19. Safety Aspects Under Dynamic Loadings: Numerical Design and Experiment    
organized by: Piotr W. Sielicki, Paweł Baranowski and Grzegorz Sławiński

MS20. Stability and Bifurcations in Machinery    
organized by: Włodzimierz Kurnik, Utz von Wagner and Jerzy Warmiński

MS21. Stochastic Mechanics  
organized by:  Andrzej Tylikowski, Radosław Iwankiewicz, Zbigniew Jan Zembaty and Agnieszka Ozga

MS22. Thin Liquid Films     
organized by: Alexander Oron and Michael Bestehorn

MS23. Thin-Walled Structures - Analysis and Application
organized by: Radoslaw J. Mania, Wojciech Witkowski and Richard Degenhardt